poniedziałek, 19 września 2011

Dalahäst

Dalahäst/ Konik z Dalarna

 Dala horse to ręcznie strugana i malowana figurka konika z drewna sosnowego. Obok flagi i hymnu uważany za najbardziej rozpoznawalny symbol Szwecji (a gdzie Europe, Abba i pornosy?).  Bardzo popularne jest ofiarowanie konika w prezencie. Wytwarza się go miejscowości Nusnäs, w gminie Mora, region Dalarna w centralnej części Szwecji.
Ciekawe jest to, że pierwsze wzmianki o koniku pochodzą z pierwszej połowy XVII wieku. co więcej, konik znalazł się na liście przedmiotów zakazanych. Potępiony przez biskupa Västerås, określony jako grzeszny przedmiot sprzedawany na targowiskach. Światową karierę figurka rozpoczęła w roku 1939, po prezentacji konika na Wystawie Światowej w Nowym Jorku. 7 tys. koników popłynęło Ameryki, w tym jeden o wysokości metra. Jego nie dało się nie zauważyć. I niespodziewanie konik został symbolem Szwecji. W latach 30. i 40. działało siedem przedsiębiorstw.
Drewniana postać konia, w ludowej tradycji Skandynawii, jest postacią odstraszającą złe demony. Wieszano go nad wejściem do domu. Inna wersja mówi, że wieszano go nad drzwiami na Wielkanoc.  Legenda głosi, że w długie jesienno-zimowe wieczory, drwale w swoich chatach na wyrębie, oddaleni od rodzin, robili dla swoich dzieci zabawki w formie konika. Wracając do domu, wręczali dzieciom by strzegły ich/ domowników przed złymi duchami.
(źódło : wikipedia i dalahorse.com)


Ja odkryłam konika na lotnisku i strasznie mi się spodobał. Niestety, nie kupiłam sobie  figurki, ale za to przedmioty codziennego użytku. Liczę na to, że zgodnie z tradycją otrzymam konika a prezencie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz